Ekonomi

Japonya için destek

Altın, Japonya Merkez Bankası’nın getiri eğrisi politikasını beklenmedik bir şekilde revize etmesi ve piyasalara şok dalgaları göndererek doları zayıflatmasıyla yükseldi.

Spot piyasada altının onsu 1792 dolar seviyelerinde yer alırken, piyasalarda gram altın 1074 TL’den alıcı buluyor.

Japonya Merkez Bankası’nın ülkenin 10 yıllık tahvil getirilerinin önceki yüzde 0,25’ten yaklaşık yüzde 0,5’e yükselmesine izin vererek piyasaları şaşırtmasının ardından yen güçlendi ve dolar yüzde 0,7 kadar düştü. BOJ’un 10 yıllık getiri sınırını savunma konusundaki kararlı duruşu, dünya çapında borçlanma maliyetlerinin düşük tutulmasına dolaylı olarak yardımcı olan bir çıpa görevi gördü.

Commtrendz Risk Yönetimi Hizmetleri Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “BoJ’un kararının ardından doların zayıflamasına tepki olarak altın yükseldi. Ancak getirilerdeki herhangi bir artış, faiz getirisi sıfır olan değerli metali varlık olarak saklama isteğini azaltacak ve altın için büyük ölçüde olumsuz olarak görülüyor.

Altın, nakit sıkışıklığı ve merkez bankalarının şahin görünümleri nedeniyle uzun süredir baskı altındaydı ve yatırımcıların daha yüksek getirili varlıklara yönelmesine neden oldu. Yatırımcılar bu hafta, Fed’in faiz artırım yoluna ilişkin daha fazla ipucu sağlayabilecek kritik bir enflasyon göstergesi de dahil olmak üzere bir dizi ABD ekonomik verisini izliyor olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu